کدنویس قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / دسته‌بندی نشده / بخش آهوران و انتخابات پیشِ رو

بخش آهوران و انتخابات پیشِ رو

بخش آهوران و انتخابات پیشِ رو
موضوع کارآمدی و تخصص شوراها بحثی است که سال ها در اکثر مناطق کشور به عنوان یک راهبرد و چشم انداز برای پیشرفت شهر و منظقه مورد بحث قرار می گیرد.
امروز در جوامع مردم سالار یکی از راهکارهای توسعه یک منطقه استفاده از توانمندی مردم خود روستا تحت عنوان شوراهاست.
مطمئنا وقتی شوراهایی با تجربه، کاردان، خلاق ،دلسوز ،مردمی و بدون تعصب داشته باشیم که بتواند نظر و اقبال عموم را جلب کند خود به خود مشارکت و همراهی عموم را در پی خواهد داشت و پس از آن شاهد توسعه آبادانی منطقه خویش خواهیم بود.اما همیشه موانعی در این راه وجود دارد.
یکی از بزرگترین موانع پدیده شوم قوم گرایی و تعصب قومی
یکی از مهم ترین علت های ناکارآمدی و عدم موفقیت شوراها و به تبع ان ناکارآمدی دهیاران مناطق ما بحث تعصب بیجای قومی است.
اگرچه در خیلی از مناطق کشور ما بحث تعصب قومی و فامیل گرایی کمرنگ شده است اما متاسفانه این بحث هنوز هم در مناطق ما جولان می دهد.
بی شک تشدید و تحریک احساسات قومی مشارکت و همبستگی اجتماعی را در بین اهالی یک شهر یا روستا کم می کند و باعث می شود که سرمایه اجتماعی و انگیزه های مشارکت را سرکوب کند و به تبع آن توسعه و پیشرفت در منطقه را کند می کند و از بین می برد.
همگی نیز می دانیم که متاسفانه معمولا در انتخابات شوراها تجربه، تخصص ،صداقت، دلسوزی، تعهد خلاقیت و … را فدای تعصبات قومی می کنند که در نهایت آثار ان را می توان در عدم مشارکت شروندان در امور مربوط به روستا عدم پیشرفت و توسعه عدم توسعه امکانات و زیرساخت ها مشکلات بهداشتی و فرهنگی عدم کارایی دهیاران و عدم پاسخگویی شوراها و… مشاهده کرد .
و در نهایت نتیجه آن چیزی نیست جز آنچه که اکنون در مناطق خودمان می بینیم یعنی خروج سرمایه های مالی و انسانی و نهایتا عدم پیشرفت و عقب ماندگی.
اما راه چاره چیست؟
امروزه اکثر ما در فضاهای مجازی نسبت به عقب ماندگی و معضلات محل سکونت خود واکنش نشان می دهیم و به دنبال شهر ایده آل خود هستیم . اما این شهر ایده آل به خودی خود شکل نمی گیرد اولین مرحله آن این است : چشم ها را باید شست جور دیگر باید دید
باید تعصب ها را کنار گذاشت و با یاری و مشارکت هم زمینه تقویت افراد کاردان و متخصص و دلسوز و دارای فکر و اندیشه خلاق را برای ورود به انتخابات و حمایت از این افراد فارغ از بحث های جانبی و تعصب های بیجا فراهم کرد.
بی شک اگر نتیجه انتخابات شوراها بر اساس قوم گرایی و عدم شایسته سالاری پیش برود شاهد انتخاب افرادی ناکارآمد خواهیم بود که نتیجه آن بی انگیزه شدن نیروی انسانی فعال و توانمند و خلاق منطقه و حتی مهاجرت آن ها به سایر شهر و پسرفت منظقه خواهیم بود .
بنابر این برای رهایی از این معضلات قشر فرهیخته و تحصیلکرده ،علما ،کدخدا ها و ریش سفیدان و بزرگان و معتمدین منطقه رسالت بزرگی بر دوش خود دارند تا با روشنگری درمورد عواقب شوم تعصبات قومی و عقب ماندگی های حاصل از آن عامه مردم را از آن آگاه نمایند .
به امید آن روزی که شایسته سالاری و توانمندی به جای این پدیده شوم در جامعه رواج پیدا کند

درباره ی chanf

مطلب پیشنهادی

نتایج انتخابات شوراهای اسلامی چانف

نتایج انتخابات شوراهای اسلامی چانف نتیجه نهایی انتخابات شورای اسلامی شهر چانف نتیجه نهایی انتخابات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.