کدنویس قالب وردپرس افزونه وردپرس
خانه / دسته‌بندی نشده

دسته‌بندی نشده

🚐 چانف و آسفالت پرچاله آن

📌آسفالت مناسب معابر شهری از مهمترین ویژگی هایی است که یک شهر را از سایر شهرها متمایز میسازد.

اما در چانف نه تنها در سال های اخیر هیچگونه پیشرفتی در آن دیده نشده بلکه روز به روز در حال پسرفت و بازگشت به گذشته است.

یکی از مهمترین معضلات این شهر به ظاهر روستا(یا بالعکس) که سرتاسر چانف دیده می شود وضعیت افتضاح آسفالت و چاله چوله های فراوان جاده های آن است که هر روز هم اضافه می شوند و وجود آن ظاهرا برای مسئولین جا افتاده و جز لاینفک خیابانهای شهر(روستا) شده است.  
خیابان هایی که بر اثر قدمت بالای آسفالت و همچنین تردد بیش از حد خودروها و کار لوله گذاری پیمانکار آب و دلایل دیگر آسفالت خیابان آن به طور جدی تخریب شده است.
به طوری که مسافت کل آسفالت چانف که کمتر از دوهزار متر می باشد  بیش پنجاه جای آن چاله چوله و سرعتگیر وجود دارد یعنی میانگین هر سی چهل متر یک خرابی و سرعتگیر یا چاله عرضی، به جز مواردی که اکثر گوشه های خیابان توسط پیمانکار آب و فاضلاب تخریب شده است.
اگر از مواردی که پیمانکار آب فاضلاب در کنار خیابان به صورت طولی تخریب کرده چشم پوشی کنیم  چاله های عرضی خیابان برای تعمیر نیاز به بودجه آنچنانی ندارند و کافی است که یک یا دو بار قیر که هزینه آنچنانی ندارد این چاله ها را هموار کرد به شرطی که مسولین اندکی *همت* از خود نشان بدهند و فقط به حرف و وعده بسنده نکنند.
امیدواریم که شوراهای گرامی این کار را در اسرع وقت انجام دهند.


👈🏽 *پیشنهاد*:برای ترمیم چاله های عرضی نهایتا یک یا دوبار قیر نیاز می باشد که می توانند با همکاری اداره راه تهیه کنند یا اگر هم شده خریداری کنند و طی یک یا دو روز با کنندچند کارگر این چاله ها را ترمیم کنند فکر نکنم هزینه آنچنانی داشته باشه.

🔖پ. ن :
قابل توجه 👀
👈🏽 شوراهای فعلی
👈🏽دهیار سابق
👈🏽شوراهای منتخب جدید
👈🏽شورای بخش
👈🏽دهیاران روستاهای بخش
👈🏽بخشدار محترم
👈🏽رئیس اداره راه و ترابری
👈🏽و هر آنکس دستت میرسد

بارش ۴۶ میلیمتری در چانف

☔️ میزان بارش های ثبت شده از ابتدای هفته جاری تا کنون در سطح بلوچستان:

☔️ شهر چانف ۴۶ میلیمتر
☔️ سرمیچ میان شهر لاشار ۴۲ میلیمتر
☔️ مولتان مهرستان ۲۵ میلیمتر
☔️ قادر آبادمهرستان ۲۰ میلیمتر
☔️ اسفندک سراوان ۱۵ میلیمتر
☔️ هیدوچ سراوان ۱۵ میلیمتر
☔️ شهر مهرستان ۱۳.۶ میلیمتر
☔️ شهر جالق ۱۳ میلیمتر
☔️ کجدر سرباز ۱۳ میلیمتر
☔️ سراوان ۷ میلیمتر
☔️ خاش ۳.۹ میلیمتر
☔️ نیکشهر ۰.۶ میلیمتر

https://t.me/Meteorology_Balochistan

قلم ✒️

در صفحات تقویم، چهاردهم تیرماه با عنوان «روز قلم»✒️ به خود جلوه‏ای دیگر بخشیده است.
قلم، زبان دوم انسان هاست.
سوگند خداوند در قرآن به نام قلم، گویاترین شاهد بر شرافت و قداست آن است: «ن وَ الْقَلَمِ وَ ما یَسْطُرُونَ؛ سوگند به قلم و آنچه نویسند
هر کس می تواند قلمی را بین انگشتانش بفشرد و فرمانش دهد که بنگارد و هر آنچه را از مخیله صاحب انگشت تراوش می کند، بنویسد. قلم، تخریب می کند، می سازد. واقعیت ها را آشکار می کند. آشکارها را نهان می کند.

به واقع قلم، معجزه ای جاودان است. اما در سوی دیگر نیز قلم وقتی به دست نا اهلش باشد می توان ابزاری باشد برای خیانت و ظلم به مظلومان و سرپوشی برای ظالمان و وسیله‌ای برای مجیز گویی مسولان نالایق .
هرگونه رشد و پیشرفت، پیروزی و آرامش و معرفت و شناخت، ریشه در قلم دارد. به شرطی که مثل هر وسیله دیگر این ابزار نیز در راه حمایت از مردم و بازکردن گره ای از مشکلاتشان بر صفحه کاغذ کشیده شود .
بشکنی ای قلم ای دست
گر بپیچی ازخدمت محرومان سر

✒️✒️✒️

نتایج انتخابات شوراهای اسلامی چانف

نتایج انتخابات شوراهای اسلامی چانف

نتیجه نهایی انتخابات شورای اسلامی شهر چانف

نتیجه نهایی انتخابات شورای اسلامی شهر چانف

۱- رسول ملازهی ۶۴۵
۲- لعل محمد درزاده ۶۲۶
۳- عبدالمجید مبارکی ۴۲۸
۴- ادهم ولیان ۳۸۶
۵- علی سرفرازی ۲۹۶
……………………..
۶- آمنه مبارکی ۲۳۸
۷- موسی رئیسی ۲۱۱
۸- مرتضی مبارکی ۱۱۸

بخش آهوران و انتخابات پیشِ رو

بخش آهوران و انتخابات پیشِ رو
موضوع کارآمدی و تخصص شوراها بحثی است که سال ها در اکثر مناطق کشور به عنوان یک راهبرد و چشم انداز برای پیشرفت شهر و منظقه مورد بحث قرار می گیرد.
امروز در جوامع مردم سالار یکی از راهکارهای توسعه یک منطقه استفاده از توانمندی مردم خود روستا تحت عنوان شوراهاست.
مطمئنا وقتی شوراهایی با تجربه، کاردان، خلاق ،دلسوز ،مردمی و بدون تعصب داشته باشیم که بتواند نظر و اقبال عموم را جلب کند خود به خود مشارکت و همراهی عموم را در پی خواهد داشت و پس از آن شاهد توسعه آبادانی منطقه خویش خواهیم بود.اما همیشه موانعی در این راه وجود دارد.
یکی از بزرگترین موانع پدیده شوم قوم گرایی و تعصب قومی
یکی از مهم ترین علت های ناکارآمدی و عدم موفقیت شوراها و به تبع ان ناکارآمدی دهیاران مناطق ما بحث تعصب بیجای قومی است.
اگرچه در خیلی از مناطق کشور ما بحث تعصب قومی و فامیل گرایی کمرنگ شده است اما متاسفانه این بحث هنوز هم در مناطق ما جولان می دهد.
بی شک تشدید و تحریک احساسات قومی مشارکت و همبستگی اجتماعی را در بین اهالی یک شهر یا روستا کم می کند و باعث می شود که سرمایه اجتماعی و انگیزه های مشارکت را سرکوب کند و به تبع آن توسعه و پیشرفت در منطقه را کند می کند و از بین می برد.
همگی نیز می دانیم که متاسفانه معمولا در انتخابات شوراها تجربه، تخصص ،صداقت، دلسوزی، تعهد خلاقیت و … را فدای تعصبات قومی می کنند که در نهایت آثار ان را می توان در عدم مشارکت شروندان در امور مربوط به روستا عدم پیشرفت و توسعه عدم توسعه امکانات و زیرساخت ها مشکلات بهداشتی و فرهنگی عدم کارایی دهیاران و عدم پاسخگویی شوراها و… مشاهده کرد .
و در نهایت نتیجه آن چیزی نیست جز آنچه که اکنون در مناطق خودمان می بینیم یعنی خروج سرمایه های مالی و انسانی و نهایتا عدم پیشرفت و عقب ماندگی.
اما راه چاره چیست؟
امروزه اکثر ما در فضاهای مجازی نسبت به عقب ماندگی و معضلات محل سکونت خود واکنش نشان می دهیم و به دنبال شهر ایده آل خود هستیم . اما این شهر ایده آل به خودی خود شکل نمی گیرد اولین مرحله آن این است : چشم ها را باید شست جور دیگر باید دید
باید تعصب ها را کنار گذاشت و با یاری و مشارکت هم زمینه تقویت افراد کاردان و متخصص و دلسوز و دارای فکر و اندیشه خلاق را برای ورود به انتخابات و حمایت از این افراد فارغ از بحث های جانبی و تعصب های بیجا فراهم کرد.
بی شک اگر نتیجه انتخابات شوراها بر اساس قوم گرایی و عدم شایسته سالاری پیش برود شاهد انتخاب افرادی ناکارآمد خواهیم بود که نتیجه آن بی انگیزه شدن نیروی انسانی فعال و توانمند و خلاق منطقه و حتی مهاجرت آن ها به سایر شهر و پسرفت منظقه خواهیم بود .
بنابر این برای رهایی از این معضلات قشر فرهیخته و تحصیلکرده ،علما ،کدخدا ها و ریش سفیدان و بزرگان و معتمدین منطقه رسالت بزرگی بر دوش خود دارند تا با روشنگری درمورد عواقب شوم تعصبات قومی و عقب ماندگی های حاصل از آن عامه مردم را از آن آگاه نمایند .
به امید آن روزی که شایسته سالاری و توانمندی به جای این پدیده شوم در جامعه رواج پیدا کند

📌گلایه مندی مردم از قطعی اینترنت خطوط تلفن همراه در بخش آهوران

🔻 از دو هفته گذشته اینترنت خطوط تلفن همراه در بخش آهوران قطع و دسترسی مردم به اینترنت با اختلال همراه شده است.

🔻 با توجه به شیوع کرونا و کم کردن ارتباطات فیزیکی، اینترنت یکی از نیاز های اساسی مردم به شمار می رود که تمامی اقدامات بانکی، آموزشی، خدماتی، رفاهی و غیره از طریق آن انجام می گردد.

🔻 با این وجود متاسفانه در برخی از نقاط شهری و روستایی بخش آهوران شهرستان نیکشهر ما شاهد مشکل آنتن دهی خطوط تلفن های همراه و عدم دسترسی به اینترنت هستیم که زندگی مردم را مختل کرده است.

🔻 مهیم بلوچی فعال اجتماعی در این زمینه گفت : از دو هفته گذشته اینترنت خطوط تلفن همراه در بخش آهوران قطع و آنتن دهی جهت برقراری مکالمه دچار اختلال شده است.

🔻 وی عنوان کرد : این قطع و وصلی مکرر اینترنت، خسارات زیادی به کسب ‌و کار مردم وارد کرده است.

🔻 وی اظهار داشت : بدون آنتن و بدون اینترنت کارتخوان ها کار نمی‌کنند و مردم برای تهیه آذوقه خود با مشکل مواجه می‌شوند زیرا نمی‌توانند مایحتاج خود را تهیه کنند.

🟣 بلوچی در پایان گفت: امیدواریم مسئولین برای رفع این مشکل اقدام فوری صورت دهند.

آغاز بازگشایی محور گورناگان بہ گرگان بہ ھمت خیرین

بازگشایی محور گورناگان بہ گرگان بہ ھمت خیرین استارت خورد۔

با بازگشایی این مسیر چهار روستای(آرچنیگ،جگان،سکن، چیل بن ) از توابع بخش آھوران کہ ھم اکنون ھیچ گونہ راہ ارتباطی ندارند از نعمت راہ برخوردار می شوند جادہ روستاھای آرچنیگ جگان و سکن از توابع بخش آھوران شھرستان نیکشھر کہ مسیر طولانی(۶۰کیلومتر) می باشد و تنھا راہ دسترسی بہ مرکز بخش و شھرستان نیکشھر می باشد کہ بر اثر بارندگی ھای سال گذشتہ مسدود شدہ و تاکنون بازگشایی نشدہ است بہ ھمت خیرین و مشارکت ادارہ راہ و شھرسازی بازگشایی راہ از مسیر گورناگان کہ مسافت آن حدود ۶_۷ کیلومتر می باشد شروع شدہ است و امید است بزودی مشکل راہ ۲۰۰نفر از اھالی منطقہ گرگان حل شود و مسافت ۶ کیلومتر جایگزین ۶۰کیلومتر شود۔

🖊️مھیم بلوچی

📞قطعی بیست ساعته ارتباطات بخش آهوران چانف/ تنها راه حل مشکل، زمینی کردن فیبر نوری ⛏️

سرقت های پی در پی کابل ها و تیرهای مخابراتی مسیر ارتباطی *چانف* به معضلی اساسی برای مردم بخش چانف، آهوران تبدیل شده است.
وصل مجدد خطوط ارتباطی علیرغم همکاری مردم و مسولین چانف در هر شرایط آب و هوایی و در این ماه مبارک گاهی نزدیک به دو روز  به طول می انجامد؛ که این امر فعالیت‌های اقتصادی، بهداشتی ، ارتباطی، خرید و فروش و کلیه امور مردم را به طور کامل مختل و عملاً ارتباط بخش آهوران با دنیای بیرون را قطع می کند.
در وضعیت کرونایی این روزها که دسترسی‌های ارتباطی مخابراتی و اینترنتی ضروری است، با قطع فیبر نوری کلیه خطوط ارتباطی ثابت و سیار بخش آهوران قطع می شود.

به گفته آقای رسول ملازهی عضو شورای شهر و مسؤل مخابرات چانف  *با توجه به فرسودگی فیبر نوری ، هزینه زیاد نگهداری و ترمیم کابل ها و سرقت های مکرر تیر و کابل ها به نظر می رسد تنها راه برای پیشگیری از این اتفاقات زمینی کردن کابل های مخابراتی از مسیر پل سرمیچ  تا چانف می باشد .*
امیدواریم با نگاه ویژه مسولین پروژه زمینی کردن کابل های مخابراتی مسیر پل سرمیچ تا چانف در اسرع وقت طی سال جاری در دستور کار مسولین قرار بگیرد.

مصایب و مشکلات وصل مجدد فیبرنوری با همکاری مردم

بتن آبنمای جسیس با همت خیرین و با اهمال و بی خیالی مسؤلین

متاسفانه علی رغم قول مسولان اداره راه بابت همکاری با خیرین ، لوله گذاری و بتن بهتر این آبنما بعد از چندین ماه پیگیری همکاری آنچنانی از مسولین اداره راه صورت نگرفت . امیدواریم برای بتن و لوله گذاری دو رودخانه دیگر مسولان اداره راه همکاری بیشتری داشته باشند/.

وضعیت نامناسب راه های چانف نیازمند توجه جدی مسولان

وجود راه مناسب در روستاهای کشور یکی از مهمترین نیازهای اولیه برای توسعه و پیشرفت است که می تواند زمینه رشد یک منطقه را فراهم سازد.

یکی از مشکلاتی که مردم روستای چانف سال‌های مدیدی است با آن دست و پنجه نرم‌ می‌کنند مشکل راه ارتباطی چانف به خصوص خرابی آبنماهای ورودی جسیس و ملینچان می باشد . هر چند طی سال‌های اخیر علما ، معتمدین و اهالی روستاها از تریبون ها و منابر و رسانه‌های محلی بارها این مسئله را اعلام کرده‌اند اما متاسفانه آنچه به جایی نرسد فریاد است .

وضعیت نامطلوب این جاده روستایی خصوصا هنگام بارندگی ساعت ها مسیر ورودی چانف در جسیس مسدود می شود که بارها اعزام بیماران اورژانسی در اینگونه موارد با مشکل روبرو بوده و حتی طی این سال های گذشته چندین خودرو در این رودخانه واژگون شده و حتی افرادی نیز فوت شده اند .

متاسفانه علیرغم پیگیری های مکرر تا کنون هیچ اقدامی از سوی نمایندگان محترم ، فرماندار، مسولین راه و ترابری بابت ساختن پل یا یک کار اساسی برای این رودخانه انجام نشده است .

علیرغم اینکه با پیگیری اهالی چانف خیرین قول همکاری جهت ترمیم آبنمای جسیس و ملینچان را داده بودند اما بخاطر عدم همکاری جدی مسولان اداره راه این امر با گذشت چندین ماه تاکنون محقق نشده است .